Web Tasarım Nasıl Yapılır ?

Web Tasarım Nasıl Yapılır ?

Son yıllarda internet kullanımının hızla yaygınlaşmasıyla her şirket hatta her birey kendine ait bir web sitesi tasarlamanın yoluna girdi. İhtiyaçların karşılanabildiği özel bir web sitesi tasarlanması bazı temel web tasarım programlarının bilinmesi ile mümkün olmakta. Web tasarım programlarını öğrenmeye hiç vaktim yok diyorsanız. Size kurulumu çok kolay olan ve internet üzerinden hazır temalarına ulaşabileceğiniz blog sayfalarını önerebiliriz. Fakat web sitelerinin asli görevleri olan farklılaşma blog sayfalarıyla mümkün olmamaktadır.

Web tasarımına başlanmadan önce ilk olarak tasarlanacak sitenin konusu belirlenmeli ve belirlenecek konu doğrultusunda kullanılacak olan web tasarım programları seçilmelidir.

Alan adı (Domain Name)

Web tasarımını yapacağınız sitenizin internet üzerinden yayın yapabilmesi için bir alan adı (Domain Name) alınması gerekmektir. Alan adı web sitenizin internet üzerindeki adresidir. İnternet kullanıcıları sitenizi alan adınız sayesinde bulur. Arama motorlarında alan adı vasıtasıyla siteleri indeksler.

Alan Barındırma (Hosting)

Tasarlamış olduğunuz web sitenizi internette yayınlayabilmek için bir sunucu(server) kiralamanız gerekmektedir. Saklama ve yayınlama işlemlerinin tümüne web hosting denilmektedir.

Web Tasarım Süreçleri

Web tasarımına başlamadan önce ilk olarak tasarlanacak olan sitenin hangi amaca hizmet edeceği belirlenmeli ve siteyle ilgili tüm dokumanlar detaylı olarak toplanmalıdır. Web sitelerinde kullanıcılar için en önemli konu hakkımızda bölümüdür bu bölüm olabildiğince detaylı bir şekilde hazırlanmalıdır. Web tasarımları genellikle dört ayrı menüden oluşmaktadır. Bu menüler Ana sayfa, Hakkımızda, Referanslar ve İletişim bölümleridir. Eğer bir e- ticaret web sitesi tasarlanmak isteniyorsa ürünler ve ürün kategorileri ile ilgili ayrı bir modül oluşturulmalıdır.

İhtiyaçlarınızı karşılayacak sizi rakiplerinizden ayırt edecek bir web sitesi oluşturabilmesi için web tasarım programlarından Html Kodlama Dili, Php web programlama, Asp web programlama, Aspx web programlama, Ajax Programlama Dili ve Sql’nin büyük oranda bilinmesi gerekmektedir.

Kodlama Aşaması

Web sitenizin tasarım aşaması tamamlandıktan sonra kodlama aşaması devreye girer. Web sitelerinin kodlamalarının tamamlanması ile kontrol panelinden kategori veya ürün eklenebilir hale gelebilmektedir.

LEAVE A REPLY

You must be logged in to post a comment.