Windows Live Messenger Kapanıyor

15Ocak, 2013

Categories:
Genel, Sosyal Medya

Comments:
0

Author:
exorcist

Microsoft ’un uzun yıllardır kullanılan ve zamanının en çok kullanılan anlık mesajlaşma yazılımı MSN Messenger ya da yeni adıyla Windows LiveMessenger için yolun sonu gözüktü. (Yazık yıllarımız geçmişti demeden edemeyeceğim.)

Uzun zamandır dedikodu olarak konuşulan bu hadise, Microsoft’un Skype blogunda resmiyet kazanmış oldu. Tony Bates tarafından yapılan açıklamaya göre 2013 yılının ilk çeyreğinde Windows Live Messenger kapanacak. Fakat Windows Live Messenger hizmetinin kapanmayacağı tek ülke ise Çin olacak.

Messenger’ın yerine Skype kullanımına alıştırma başlangıcı olarak Skype 6.0 sürümündeki Hotmail hesabıyla oturum açabilme özelliği olarak görülüyor. Yavaş yavaş kullanıcılar Live Messenger yerine Skype üzerinden oturumlarını açmaya başladılar.

Yaklaşık 12 yıllık geçmişi bulunan MSN Messenger’ın kapatılıyor olması pek çok kullanıcıyı üzecek. MSN Messenger’ı zamanında kullanan kitle, Live Messenger’ın ilk çıktığında da eleştirileri yöneltmişti. Oldukça alışılmış ve basit bir arayüzü olan MSN Messenger, Windows Live Messenger ile daha karmaşık bir hale gelmişti.

300 MİLYON KULLANICISI VARDI ;

Böylece, ilk versiyonu 1999 yılında çıkan Messenger, gelecek yıldan itibaren Microsoft’un Mayıs 2011′de 8.5 milyar dolara satın aldığı Skype bünyesinde hizmet verecek. Aylık 300 milyonu geçen aktif kullanıcı sayısı ile anlık mesajlaşma yazılımları içinde yüzde 40′lık pazar payıyla birinci sırada yeralan Windows Live Messenger’ın Skype üzerinden iletişime devam edecek olmasına karşın, kapatılacak olması yine pek çok kullanıcıyı hayal kırıklığa uğratacak.

Facebook sohbetin çıkması ve akıllı telefonlarda Whats App gibi uygulamaların artmasından sonra Live Messenger kullanımı her geçen gün daha da azaldı. Yine azımsanmayacak bir kullanıcı kitlesine sahip olsa da, Skype’a geçiş süreci biraz sancılı olacaktır diye düşünülüyor.

LEAVE A REPLY

You must be logged in to post a comment.